Mandaty w nowym wydaniu

Od 1 stycznia 2022 roku kierowcy nieprzestrzegający przepisów w ruchu drogowym muszą się liczyć z koniecznością zapłacenia o wiele wyższych mandatów niż dotychczas.

Jak pokazują pierwsze dni nowego roku – największe kwoty płacone są za przekroczenie szybkości. Równie wysokie kwoty będą płacone za prowadzenie pojazdu mechanicznego (i nie tylko – również roweru) pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych, czyli głównie narkotyków.

Kierowcy mogą zostać ukarani nie tylko wysokimi mandatami karnymi, ale również grzywną sądową, której wysokość maksymalna może wynieść nawet trzydzieści tysięcy złotych.

Czy warto ryzykować? Odpowiedzmy sobie sami. Czy dużo wyższe mandaty spełniają swój podstawowy cel i zniechęcają kierowców do ryzykowanych i bezprawnych zachowań na drogach?

Pierwsze dni obowiązywania nowych przepisów pokazują, że niekoniecznie, choć na pierwsze oficjalne statystyki trzeba jeszcze poczekać.

Pierwszy rekordowy mandat w powiecie świebodzińskim

Jak przedstawiał się pierwszy tydzień 2022 roku na drogach powiatu świebodzińskiego? Co prawda kierowcy nie otrzymali mandatów w maksymalnej wysokości, czyli 2,5 tysiąca złotych (za przekroczenie szybkości), jednak można już mówić o pierwszym kierowcy-rekordziście.

Sprawca jednej z kolizji zapłacił 1020 złotych – został ukarany mandatem w tej wysokości za złamanie przepisów dotyczących dozwolonej szybkości, którą przekroczył o niemal pięćdziesiąt kilometrów.

Nie był to jedyny wysoki mandat przyznany w pierwszych dniach stycznia 2022 r.

Ze sporym wydatkiem będzie się musiało również liczyć kilku innych kierowców, którzy otrzymali mandaty w wysokości od 800 do 1000 złotych.

Wszystkie kary zostały nałożone w związku z przekroczeniem prędkości.

Więcej aktualnych informacji dla kierowców znajdziesz na NaDrogach.pl.