Bezpłatne badania w Świebodzinie

Początek nowego roku to dobry czas na pozytywne zmiany. Jeśli do tej pory unikałaś badań profilaktycznych – być może warto zmienić to właśnie teraz, szczególnie, że już u progu 2022 roku nadarza się ku temu doskonała okazja.

Nie będzie też „wymówki”, że korzystanie z usług medycznych jest drogie i czasochłonne. Już 25 stycznia 2022 r. w Świebodzinie odbędą się bezpłatne badania mammograficzne, realizowane w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

Badanie jest finansowane z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wyznaczonego dnia, przy Ośrodku Transportu Leśnego w Świebodzinie będzie funkcjonowała mobilna pracownia, do której można się zgłosić. W tym roku do pierwszego badania w ramach programu będą się mogły zgłosić kobiety, które ukończą w 2022 r. pięćdziesiąt lat (rocznik 1972).

Warunki udziału w programie

Maksymalny wiek uprawniający do odbycia bezpłatnego badania to 69 lat. Inne warunki to:  posiadanie aktualnego ubezpieczenia, brak badania mammograficznego w ciągu ostatnich dwóch lat, a jeśli jest się w grupie ryzyka – po upływie jednego roku od wykonania ostatniego badania.

Aby wykonać mammografię nie trzeba posiadać skierowania.

Programem nie są objęte kobiety, u których wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym.

Jeśli nie korzystałaś jeszcze z badania mammograficznego, a znajdujesz się w grupie wiekowej uprawniającej do skorzystania z tej możliwości – nie wahaj się. Wcześnie wykryte zmiany leczy się o wiele łatwiej niż zaawansowane. Leczenie często kończy się powrotem do pełni zdrowia.

Badania mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi wykonywane są w całej Polsce – warto dowiedzieć się, kiedy mammobus będzie gościł w okolicy naszego miejsca zamieszkania.