Dynamiczny początek roku

Początek roku nie należy do najlepszych w „wykonaniu” kierowców ze Świebodzina i okolic. Świadczy o tym liczba zdarzeń drogowych, które są karane mandatami, często w maksymalnej wysokości, a te – jak wiemy – od 1 stycznia 2022 r. „funkcjonują” na zupełnie nowych warunkach finansowych.

Są one zdecydowanie bardziej odczuwalne dla kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów, jednak wciąż znajdują się tacy, którzy np. nie przestrzegają wymaganej w danym miejscu szybkości albo wykonują manewry, które mogą się okazać niebezpieczne dla innych użytkowników dróg.

Do takiego właśnie zdarzenia doszło dziś, 13 stycznia, w Świebodzinie, na jednej z popularniejszych dróg. Przechodzący przez przejście dla pieszych nieopodal szkoły nastolatek został potrącony przez kierowcę samochodu osobowego.

W wyniku tego zdarzenia uczeń z urazem nogi został przewieziony do szpitala, natomiast kierowca ukarany mandatem w wysokości 2,5 tysiąca złotych oraz dziesięcioma punktami karnymi.

Na szczęście uraz okazał się niegroźny, w związku z tym zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja. Kierowca jechał powoli – dzięki temu nie doszło do poważniejszego uszczerbku na zdrowiu pieszego.

Zima na drodze – uważajmy!

W związku z często powtarzającymi się kolizjami na drogach regionu policja apeluje o zachowanie szczególnej uwagi przez kierowców. Zima, nawet łagodna, nie jest porą roku sprzyjającą użytkownikom dróg.

Problemem jest zarówno szybko zapadający zmierzch, jak i warunki pogodowe. Niezależnie, czy jest to śnieg, czy deszcz – opady w połączeniu z niską temperaturą zawsze stwarzają realne zagrożenie na drogach. Woda albo śnieg szybko zmieniają się w lód albo w błoto pośniegowe.

Niezachowanie odpowiedniej szybkości na drodze, zbyt często wykonywane manewry wyprzedzania, niezatrzymywanie się przy pasach są szczególnie groźne w godzinach szczytu komunikacyjnego, kiedy ruch jest zdecydowanie większy niż np. w godzinach przedpołudniowych.

Optymalnie pod względem technicznym przygotowany pojazd to nie wszystko. Konieczne jest również zachowanie zdrowego rozsądku przez kierowców. Czy zdecydowanie wyższe stawki mandatów, które właśnie zaczęły obowiązywać zredukują ryzykowne zachowania kierowców?