Strażacy zbierają na nowy wóz

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Mostkach aktywnie świadczy pomoc na swoim terenie, zarówno antypożarową, drogową, jak i inne, dzięki którym poziom bezpieczeństwa w okolicy jest większy. Strażacy-ochotnicy działają od lat, mimo istotnych braków sprzętowych.

Największą bolączką jednostki jest brak nowoczesnego, specjalistycznego samochodu gaśniczo-ratowniczego, dzięki któremu mogliby nieść pomoc szybciej i skuteczniej, tymczasem na stanie OSP Mostki znajduje się jedynie wysłużony i liczący sobie już kilkadziesiąt lat wóz przystosowany do akcji ratowniczych.

Niedawno strażakom z Mostek udostępniono na zasadzie wypożyczenia o wiele lepszej jakości wóz z zaprzyjaźnionej jednostki, jednak konieczne jest posiadanie własnego wozu, który spełniałby oczekiwania strażaków.

W celu zakupienia takiego specjalistycznego i nowoczesnego pojazdu prowadzona jest zbiórka, podejmowane są również inne inicjatywy, takie np. jak zbieranie złomu przez strażaków z OSP Mostki.

Kradzież złomu ze zbiórki

W ciągu kilku miesięcy strażakom udało się zebrać złom o wartości ok. 10 tysięcy złotych. Kwota z jego sprzedaży miała zasilić konto, na którym zbierane są fundusze na zakup nowego samochodu pożarniczego.

Niestety, złom został ukradziony. Pierwszego rabunku dokonano w styczniu, drugiego w lutym. Do niedawna sprawcy byli nieuchwytni, jednak właśnie się to zmieniło. Zostali namierzeni i schwytani przez policję.

Sprawa jest szczególnie bulwersująca z uwagi na wysoce użyteczny cel społeczny, na który zbiórka złomu była prowadzona.

Jak się okazało za kradzież odpowiedzialnych jest trzech mężczyzn. Jeden nadal pozostaje na wolności. W związku z tym, że znane są jego personalia, kwestią czasu pozostaje schwytanie również jego. Wszyscy przestępcy pochodzą z okolic Zielonej Góry.

Sprawcom kradzieży grozi kara więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat.