Policjant odnalazł zagubioną seniorkę

Jesień, dobra pogoda i obfitość grzybów – takie warunki sprzyjają miłośnikom grzybobrania. Niezależnie od tego, czy mamy zamiar udać się na grzyby do lasu, który dobrze znamy, czy też do zupełnie nam nowego obszaru leśnego – warto zapamiętać podstawowe zasady, które pozwolą nam i naszym bliskim naprawdę cieszyć się grzybobraniem, bez stresu, który na pewno się pojawi, gdy stracimy orientację albo ktoś bliski zniknie nam z oczu.

Do takiego zdarzenia doszło właśnie w lasach w okolicach Świebodzina. Jak wynika z raportu policji w Skwierzynie – starsza kobieta, która wybrała się do lasu na grzyby, przez dłuższy czas nie wracała do domu. Zaginięcie zgłosił jej mąż. Seniorka, licząca sobie ponad osiemdziesiąt lat, cierpiała również na cukrzycę, a do lasu miała się udać bez jedzenia, leków i bez telefonu – stąd akcja poszukiwawcza mogła się okazać znacznie utrudniona.

Na szczęście jednemu z policjantów udało się szybko odnaleźć starszą kobietę, która znajdowała się przy jednej z leśnych dróg. Tym razem akcja zakończyła się szybko i pomyślnie, jednak nie zawsze musi tak być, dlatego wychodząc do lasu, zawsze przestrzegajmy najważniejszych zasad bezpieczeństwa.

Jak nie zgubić się w lesie?

Policja przypomina o konieczności zachowania podstawowych zasad racjonalnego zachowania w lesie. Dzięki temu uda się uniknąć sytuacji potencjalnie niebezpiecznych, a nawet tragicznych.

Co prawda dziś (potencjalnie) powinno być łatwiej się odnaleźć, jeśli się zgubimy (niemal każdy z nas ma przy sobie telefon komórkowy) jednak z drugiej strony – taka pozorna pewność możliwości wykonania połączenia – prowadzi do większego lekceważenia zasad, które kiedyś wpajano nawet małym dzieciom.

Co się stanie, jeśli „komórka” nas zawiedzie? Rzadziej niż dawniej dysponujemy np. wiedzą w zakresie orientacji w lesie, ufamy aplikacji GPS – jednak nie zawsze potrafimy odczytać prawidłowo tradycyjne mapy. Podobnie – zapominamy o tym, że do lasu warto udać się w towarzystwie, a jeśli już jesteśmy z kimś albo w grupie – pamiętajmy o tym, żeby zachować z tymi osobami kontakt wzrokowy.

Jeśli wychodzimy czy wyjeżdżamy do lasu sami – zawsze poinformujmy w jakiej mniej więcej okolicy będziemy się poruszać i kiedy orientacyjnie powinniśmy wrócić.

Gdy jesteśmy w terenie, którego nie znamy – starajmy się zawsze zapamiętać charakterystyczne elementy przestrzeni, które będą dla nas punktami odniesienia. Zabierzmy ze sobą wodę, prowiant, sprawdźmy przed wyjazdem, czy telefon jest naładowany i sprawny.