Dzień przed ukończeniem roku akademickiego, grupa uczniów z liceum w Szubinie miała okazję uczestniczyć w warsztatach dotyczących rzeźby w drewnie i glinie. Wydarzenie to odbyło się w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni. Ilona Kurdelska, dyrektor tej lokalnej instytucji kulturalnej, serdecznie powitała młodzież na początku spotkania.

Na miejscu Renata Gaj-Kowalska, pełniąca funkcję zarówno kierownika ds. kultury jak i szefowej zespołu regionalnego „Pałuki”, przekazała uczestnikom wiele informacji o lokalnych zwyczajach i tradycjach, a także przybliżyła postać Klary Prillowej. Ta znana propagatorka kultury ludowej Pałuk, była patronką GCKiB w Kcyni i jej uczniowie mieli okazję podziwiać wiele jej rzeźbiarskich prac.

Następnie licealiści mieli okazję obejrzeć film, który przedstawiał różnorodne metody tworzenia rzeźb z gliny. Po seansie przyszedł czas na praktykę – warsztaty rzeźby w drewnie pod kierunkiem Piotra Wolińskiego, znanego rzeźbiarza, który w 2002 roku otrzymał prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Mistrz pokazał młodzieży narzędzia i materiały potrzebne do pracy, po czym uczniowie sami mogli zaprojektować i wykonać płaskie rzeźby.

Podczas warsztatów uczniowie mieli również okazję nauczyć się tworzenia użytkowych i dekoracyjnych przedmiotów z gliny pod okiem artystki plastycznej Natalii Jelińskiej.