Bogata tradycja i różne koncepcje

Jedna z najważniejszych instytucji kulturalnych w Świebodzinie – Muzeum Regionalne – obchodzi w tym roku pięćdziesiąte urodziny. Z tej okazji, 24 września 2021 r., zorganizowano uroczystą galę, w której uczestniczyło wiele osób związanych z tą placówką – zarówno obecnie, jak i w przeszłości.

Nie zabrakło wspomnień i uhonorowania działaczy, którzy przyczynili się do rozwoju Muzeum Regionalnego w Świebodzinie. Pięćdziesiąt lat to nie tylko „okrągła” rocznica, ale przede wszystkim bogate doświadczenie i ugruntowana tradycja, która jest bazą do tworzenia nowych koncepcji, pozwalających instytucji stale się rozwijać i przygotowywać ofertę atrakcyjną dla kolejnych pokoleń.

Uroczystą galę rozpoczęła część oficjalna. Następnie uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać okolicznościowego wykładu, który był wstępem do dyskusji na temat historii, teraźniejszości i przyszłości Muzeum Regionalnego. Uroczystość uświetnił recital Danuty Urbańskiej oraz koncert zespołu koźlarskiego „Kotkowiacy”.

Muzeum aktywne

Muzeum Regionalne w Świebodzinie, podobnie jak inne muzea w Polsce, przechodzi ewolucyjny proces zmian. Muzea nie są już obecnie w głównej mierze archiwami i instytucjami, które w sposób „bierny” prezentują swoje zbiory.

Dziś to placówki stawiające na aktywną relację ze zwiedzającym. Obecnie można mówić również o interaktywności. Gromadzone przez lata zbiory przykuwają uwagę nowoczesnego odbiorcy nie poprzez prezentację w gablocie, ale np. dzięki połączeniu ekspozycji z warsztatami i innymi wydarzeniami, które mają na celu aktywizację gości odwiedzających placówkę bezpośrednio, jak i za pośrednictwem kanałów wirtualnych.

Taką drogę – od tradycji do innowacji – wybrało również Muzeum Regionalne w Świebodzinie. I tak właśnie rozpoczyna się kolejna „pięćdziesiątka” w historii placówki, która już wcześniej przechodziła wiele zmian. W pierwszych dziesięcioleciach muzeum stawiało bardziej na wszechstronność ekspozycji. W latach 90. XX w. zdecydowano o zmianie formuły – na regionalną. Dzięki temu Świebodzin może się dziś poszczycić jednymi z najbogatszych zbiorów prezentujących kulturę województwa lubuskiego.