Upamiętnienie twórcy hejnału miasta

Charakterystyczną ścieżkę muzyczną słyszą codziennie, dokładnie w południe, mieszkańcy Świebodzina i goście miasta. To hejnał, którego twórcą był Edmund Wilgocki. Niedawno kompozytor, którego nazwisko na trwałe wpisało się do miejskich annałów, został uhonorowany. W ratuszu uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą jego imię.

Utwór, który obecnie jest znany jako hejnał Świebodzina, powstał już kilkadziesiąt lat temu – w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, jednak status oficjalnego muzycznego symbolu miasta uzyskał później, w 2007 roku, kiedy to zgodnie z nowymi procedurami zapisano statut gminy oraz jej symbole – w tym hejnał.

W tym roku mija okrągła, piętnasta, rocznica ustanowienia hejnału Świebodzina. Miasto uzyskało prawo do utworu nieodpłatnie od spadkobierców twórcy, dzięki zaangażowaniu wdowy po Edmundzie Wilgockim i innym członkom jego rodziny utwór jako hejnał może być odtwarzany publicznie, na co uzyskano wymagane prawem zgody, w tym również ze strony administracji.

Jeden z ważniejszych symboli Świebodzina

Nie wszystkie miasta w Polsce mogą się poszczycić posiadaniem oficjalnego utworu, będącego ich symbolem, czyli hejnału. Oczywiście, najpopularniejszym hejnałem w Polsce – jest hejnał mariacki, odgrywany w Krakowie przez całą dobę, co godzinę. Także inne duże polskie miasta mają swoje hejnały i inne symbole, które im towarzyszą, tu kłaniają się przede wszystkim… poznańskie koziołki.

Takie szczególne utwory możemy jednak również usłyszeć w mniejszych miastach – zawsze są one swego rodzaju wartością dodaną dla turystów i jako symbole – utrwalają obraz miasta.

Hejnał w Świebodzinie ustanowiono piętnaście lat temu, ale po raz pierwszy odegrano go z wieży ratuszowej rok później i od tego czasu towarzyszy mieszkańcom i turystom, „przypominając” codziennie, że właśnie mija południe.

Dzięki odsłoniętej niedawno tablicy pamiątkowej, kolejne pokolenia zapamiętają osobę twórcy hejnału, Edmunda Wilgockiego, który mimo krótkiego czasu działalności w Świebodzinie, stał się jednym z najbardziej zasłużonych dla jego rozwoju obywateli. Stworzył nie tylko hejnał, ale również m.in. miejscową orkiestrę dętą.