Walka o czystsze powietrze nadal trwa

Mimo wzmożenia działań mających na celu polepszenie stanu powietrza w Polsce, czemu służyć ma m.in. program rządowy „Czyste Powietrze”, jak również wiele inicjatyw różnych środowisk, w tym samorządowych – powietrze, którym oddychamy, nadal – eufemistycznie rzecz ujmując – nie należy do najlepszych w Europie.

W ostatnich dniach można było przeczytać informację, według której w marcu 2022 r. Warszawa była – pod tym względem – najgorszą stolicą świata. Takie wiadomości nie mogą napawać optymizmem. Konieczne jest dalsze i jeszcze bardziej intensywne wdrażanie zmian, dzięki którym powietrze w Polsce będzie czystsze i co równie ważne – sytuacja ta będzie się stabilizować w pożądanym przez wszystkich kierunku.

Temu ma służyć m.in. wymiana źródeł ciepła i technologii ciepłowniczych – z przestarzałych i nieekologicznych na nowsze i mniej obciążające dla środowiska naturalnego i nas samych.

Burmistrz Świebodzina w ostatnich dniach ogłosił nabór wniosków, których przedmiotem jest wymiana systemów ogrzewania w budynkach mieszkalnych, a dokładniej – przyznanie dotacji na ten cel.

Warunki formalne

Wnioski w ramach właśnie ogłoszonego naboru można będzie składać przez jeden miesiąc: od 20 kwietnia do 20 maja 2022 roku. Jeśli zainteresowanie programem będzie duże (a sądząc po podobnych naborach w innych miastach – to wysoce prawdopodobna hipoteza), o przyznaniu dotacji zdecydować również może kolejność zgłoszeń.

Nabór będzie prowadzony do wyczerpania puli środków przeznaczonych na wsparcie wymiany źródeł ciepła, którą określono w budżecie Gminy Świebodzin na rok bieżący.

Na jakie inwestycje można będzie otrzymać dotacje?

Środki te mogą wspomóc zakup i instalację kotłów na gaz, olej opałowy albo na prąd; zakup i montaż kotła opalanego paliwem stałym albo biomasą o określonych w uchwale parametrach, a także zakup i zamontowanie indywidualnego źródła pompy ciepła.

Zainteresowani programem mogą składać wnioski w UM w Świebodzinie. Kwoty dofinansowania, o jakie można się starać wynoszą od 2 tysięcy do 5 tysięcy złotych – w zależności od tego, jakie źródło ogrzewania ma być zainstalowane.

Kolejnym warunkiem formalnym jest termin rozliczenia dotacji, który określono na dzień 30 listopada 2022 roku. Szczegółowe informacje dotyczące programu można otrzymać w UM w Świebodzinie i w publicznych informatorach.