Prowadzicie KGW? Weźcie udział w ogólnopolskiej inicjatywie

W dzisiejszych czasach, które są coraz szybsze i zarazem chaotyczne – podświadomie wielu z nas wraca do różnych tradycji, które sprawdzały się przez pokolenia i stabilizowały funkcjonowanie człowieka w świecie – dzięki nim bardziej przewidywalnym, wartościowym i dającym spokój wewnętrzny.

Być może właśnie dlatego zaczynamy doceniać to, co tak naprawdę nas buduje. Koła Gospodyń Wiejskich, niezależnie od trendów współczesności, zawsze energicznie działały w społecznościach lokalnych, jednocześnie kultywując stare obyczaje i umiejętnie korzystając z tego, co dają nam czasy współczesne.

KGW kojarzone są głównie z działalności kulinarnej i szerzej – związanej z kulturą ludową. I tak rzeczywiście jest, ale współcześnie oferują także wiele innych aktywności. Prowadzą kursy, szkolenia, pomagają kobietom w podjęciu aktywności zawodowej – a to tylko niektóre z obszarów działalności kół w XXI w.

Konkursy, takie jak „Polska Od Kuchni”, które mają wymiar ogólnokrajowy, mają na celu popularyzację kultury kulinarnej, której strażnikami są KGW, ale również integrują te środowiska i wspierają współpracę między nimi.

Tradycja, integracja, aktywność

Konkurs jest wieloetapowy. Jego formuła zakłada stworzenie jak najszerszej platformy współpracy miedzy kołami z całej Polski, ale również zdrową rywalizację między nimi, co może się przyczynić do aktywnego przekazywania doświadczeń z różnych regionów.

„Polska Od Kuchni” zapewnia także promocję produktów regionalnych i całego, pielęgnowanego przez Koła Gospodyń Wiejskich, regionalnego dziedzictwa kulinarnego, które tworzy mapę polskich tradycji: kulinarnych, świątecznych i innych, bez których nie bylibyśmy sobą.

W tym roku motywem przewodnim festiwalu będzie wesele, która to uroczystość jest jedną z najważniejszych w kulturze każdego regionu – tradycyjne wesele jest zwieńczeniem wszystkich smaków, kolorów i dźwięków charakterystycznych dla społeczności lokalnych.

W ramach festiwalu odbędą się różne „konkurencje” – m.in.:

  • Wybory Miss Wdzięku, w których uczestniczki będą się prezentowały w pochodzących z ich regionów strojach nawiązujących do sukni Panny Młodej.
  • Konkurs Kulinarny, w ramach którego oceniane będą potrawy weselne z różnych części Polski, reprezentowanych przez koła.
  • Konkurs Artystyczny, w którym przedstawione zostaną lokalne obrzędy weselne.
  • Konkurs Kobieta Gospodarna i Wyjątkowa.

Więcej informacji – na stronie internetowej festiwalu – Festiwalpolskaodkuchni.pl.