Dlaczego warto pamiętać o dobrostanie pszczół?

Do niedawna nie przywiązywaliśmy szczególnej uwagi do tego, czy w naszym otoczeniu wciąż jest wiele tak pożytecznych owadów jak pszczoły. W ostatnich latach organizacje ekologiczne zaczęły jednak alarmować, że z populacją pszczół na świecie, w tym również w Polsce, nie dzieje się najlepiej.

Pszczołom zaczyna grozić wyginięcie. Jak już większość z nas wie, taki dramatyczny scenariusz doprowadziłby nawet do… zginięcia życia na Ziemi. Tak cenne dla całego ekosystemu są te drobne i pracowite owady, bez których nie może np. dojść do zawiązania się owoców wielu roślin.

Ta funkcja pszczół w przyrodzie jest nawet ważniejsza niż produkty, jakich nam dostarczają – dzięki temu, że „produkują” miód, ale również wosk. Bez pszczół nie moglibyśmy też korzystać z tak drogocennych dla zdrowia produktów jak pyłek pszczeli czy pierzga.

To tylko niektóre „kwestie” dotyczące życia pszczół, ich niezbędności i pożyteczności – a pokazują jak ważne jest to, żeby populacja tych owadów mogła się rozwijać tak, jak powinna.

Niestety, działania człowieka doprowadziły do tego, że pszczoły nie mają już tak dobrych warunków do rozwoju, jak kiedyś, dlatego należy podjąć takie działania, które polepszą ich dobrostan.

Hotel dla pszczół w Świebodzinie

Co możemy zrobić, żeby zadbać o pszczoły i realnie pomóc im w utrzymaniu populacji na poziomie gwarantującym bezpieczeństwo, zarówno temu gatunkowi, jak i wszystkim, które bez pracy pszczół nie mogą funkcjonować?

W ostatnich latach rozwijane są programy ekologiczne, których celem jest zapewnienie pszczołom jak najlepszych warunków do rozwoju – również w miastach.

Tak naprawdę – nie trzeba wielu środków finansowych czy czasu, żeby pomóc pszczołom. Nawet w największych miastach powstają np. łąki – w miejscach, gdzie tradycyjnie sadzone były klomby, dziś sadzi się i sieje rośliny typowe dla naturalnych łąk. Dzięki temu pszczoły mogą żyć w warunkach miejskich tak, jak na prawdziwej łące.

Miejskie łąki stanowią rezerwuar zieleni ważny również dla innych gatunków i oczywiście także dla mieszkańców, którzy mogą cieszyć się pięknym widokiem roślin.

Ciekawym pomysłem jest również instalowanie tzw. hoteli czy domków dla pszczół, które lokalizuje się w terenach zielonych, np. w parkach, na skwerach miejskich itp.

Taki hotelik został właśnie postawiony w jednym z parków na terenie Świebodzina. Znajduje się w pobliżu ogrodów i działek i stanowi swego rodzaju „przedłużenie” naturalnego środowiska pszczół. Czy pracowite owady zdecydują się na to, by w nim zamieszkać?

Wiele w tej kwestii zależy m.in. od nas – nie przeszkadzajmy pszczołom i nie zabierajmy żadnego materiału, który znajduje się w pszczelim hotelu. Stwórzmy pszczołom jak najlepsze warunki do bytowania!