Gmina Świebodzin i Neuenhagen bei Berlin – kilkanaście lat współpracy

Świebodzin prowadzi ożywione relacje międzynarodowe ze swoimi miastami partnerskimi – są to miasta niemieckie. Jest ich trzy – to Herzberg, Friesoythe oraz Neuenhagen bei Berlin. Przedstawiciele tego ostatniego miasta gościli w Świebodzinie w dniach 17-19 maja 2022 r., podczas finału projektu miejskiego, który realizowany był zgodnie z hasłem „Świebodzin wczoraj i dziś”.

Zarówno goście, jak i zainteresowani mieszkańcy Świebodzina mogli wziąć udział w prezentacji tematycznego filmu. W ramach projektu odbył się również wykład, którego przedmiotem był Świebodzin – wczoraj i dziś.

Podczas panelu, który miał miejsce w świebodzińskim Muzeum Regionalnym przedstawiono najciekawsze dzieje miasta, jego współczesność oraz plany i perspektywy rozwojowe.

Nie obyło się bez możliwości zapoznania się z ciekawostkami i nowinkami, które na co dzień mogą umykać nawet największym miłośnikom Świebodzina – jego historii i współczesności.

Jeden projekt – wiele atrakcji

Zwieńczeniem projektu „Świebodzin wczoraj i dziś” było m.in. wręczenie nagród dla osób, które okazały się zwycięzcami w cieszącej się dużą popularnością mieszkańców Świebodzina i turystów gry miejskiej.

Szczególnym punktem wspólnego świętowania z gośćmi z niemieckiego miasta partnerskiego było przekazanie przez nich, w formie prezentu, drzewka, które otrzymało imię „Drzewo Przyjaźni”.

Identyczny miłorząb japoński kilkanaście lat temu „powędrował” wraz z delegacją ze Świebodzina do gminy Neuenhagen bei Berlin. Drzewko, niczym współpraca między polskim i niemieckim miastem partnerskim, przyjęło się – i dziś liczy sobie już kilka metrów wysokości.

W ten wyjątkowy sposób symbolizuje czas nawiązania wzajemnej współpracy – co stało się siedemnaście lat temu.

Od tego czasu obu samorządom i lokalnym społecznościom udało się zrealizować wiele wspólnych, inspirujących projektów. Wszyscy mają nadzieję, że współpraca będzie nadal układała się tak dobrze i zaowocuje kolejnymi udanymi programami, w bliższej i dalszej przyszłości.