Koniec aktywności zawodowej to nie finał życia społecznego

Seniorzy XXI wieku to ludzie wciąż młodzi i aktywni, niektórzy przeżywają jeśli nie drugą, to na pewno – „trzecią młodość”, która ma szczególny wymiar i smak, m.in. z uwagi na to, że większość osób w wieku emerytalnym kończy aktywność zawodową, co jednak nie oznacza końca aktywności społecznej – na różnych polach.

Wielu seniorów pomaga dzieciom w wychowywaniu wnuków i choć dla zdecydowanej większości jest to powód do radości, ambicje seniorów i ich potrzeby życiowe z pewnością nie kończą się jedynie na mniej lub bardziej aktywnym życiu rodzinnym.

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, od lat dostrzega się potencjał tej grupy wiekowej, która ma istotne znaczenie dla życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego.

Aktywni seniorzy stawiają m.in. na swój rozwój, dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się tzw. Uniwersytety Trzeciego Wieku, w ramach których starsi studenci uczestniczą w wielu interesujących wykładach, spotkaniach integracyjnych czy w edukacyjnych i w imprezach wyjazdowych.

Nową ofertę dla starszych mieszkańców województwa lubuskiego przedstawia m.in. projekt „Aktywna Trzecia Młodość”, do którego zaproszono również seniorów ze Świebodzina i okolic.

„Aktywna Trzecia Młodość” – projekt skierowany do seniorów

Program, który uzyskał finansowe wsparcie ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego rozpoczęto 2 maja 2022 r.

W jego ramach aktywne osoby w wieku senioralnym mogą skorzystać z atrakcyjnych form aktywności – nie zabraknie wspólnych wyjść, wyjazdów, spotkań i warsztatów.

Dzięki tym propozycjom seniorzy ze Świebodzina, podobnie jak z innych miejscowości województwa lubuskiego, będą mogli spędzić atrakcyjnie nadchodzące miesiące, kiedy z pewnością również warunki atmosferyczne będą sprzyjać niebanalnemu wypoczynkowi.

W programie przewidziano m.in. wycieczkę do Międzyrzecza, spotkania integracyjne, seanse filmowe w kinie, a także liczne warsztaty tematyczne, dotyczące umiejętności szczególnie cenionych przez osoby w różnym wieku, nie wyłączając tego, który określamy jako trzecia młodość.

Uczestnicy tych spotkań będą mogli m.in. nauczyć się sztuki florystycznej, rozwinąć wiedzę kulinarną, czy też zapoznać się z różnymi aspektami psychologii.