Bezcenny dar
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze zachęca do udziału w akcjach umożliwiających oddawanie krwi. Oprócz działalności stacjonarnej, prowadzonej w RCKiK oraz w oddziałach lokalnych, prowadzone są akcje mobilne, które mogą w znaczącym stopniu zwiększyć ilość uzyskanej krwi, ale również promować krwiodawstwo, które obecnie nie jest już tak popularne jak jeszcze kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu.
Krwi nie da się zastąpić żadnym preparatem syntetycznym, dlatego jest ona niezbędna do wykonania wielu zabiegów. Bez niej nie można będzie ich zrealizować, a co za tym idzie uratować życia i zdrowia wielu osób.
Dlatego każda akcja, która przynosi pozytywny skutek w tym zakresie jest bezcenna. Już w najbliższą sobotę, 27 listopada i we wtorek, 30 listopada br., akcje takie będą miały miejsce w dwóch miejscowościach – w Lubrzy i w Świebodzinie.
Krew można będzie oddać w sąsiedztwie Urzędu Gminy w Lubrzy oraz w Parku Chopina w Świebodzinie. Akcje rozpoczną się o godzinie 9:00, zakończą natomiast o godzinie 12:00.
Chcesz oddać krew – przeczytaj!
W dniu, w którym mamy zamiar oddać krew trzeba być wypoczętym i zdrowym. Warto również pamiętać o tym, by wcześniej zjeść lekkie śniadanie. Dzień wcześniej należy wypić ok 2 litry płynów, oczywiście może to być tylko woda albo sok. Nie mogą to być żadne napoje alkoholowe.
Do punktu należy udać się z dokumentem tożsamości. Sam pobór krwi jest anonimowy, każda próbka otrzymuje kod kreskowy.
Konieczne jest wypełnienie szczegółowego kwestionariusza. Jest to bardzo istotne, żeby móc zweryfikować, czy możemy oddać krew w pełni bezpiecznie dla siebie, jak i dla osoby, która będzie przyjmować krew. Niektóre kwestie wykluczają możliwość zostania krwiodawcą. Jest to np. przyjmowanie niektórych leków.
Jeśli dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z krwiodawstwem, przy poborze krwi zostaną wykonane podstawowe badania laboratoryjne, np. określenie grupy krwi i poziomu hemoglobiny.
Następnie spotkamy się z lekarzem, który przeprowadzi wywiad dotyczący naszego stanu zdrowia. Zmierzy również ciśnienie krwi i ostatecznie zdecyduje, czy możemy oddać krew. Sam pobór krwi nie trwa dłużej niż dziesięć minut.