Pracownicy zostaną zwolnieni?
Brytyjska sieć handlowa Tesco wycofuje się z polskiego rynku już od kilku lat. Ostatecznie – wszystkie sklepy grupy zostaną zamknięte, jednak nie oznacza to końca działalności samych placówek handlowych.
W dużej części byłe sklepy Tesco zostały przejęte przez popularną sieć dyskontów Netto – jednak nie we wszystkich miastach, w których działały głównie mniejsze placówki brytyjskiej sieci. Wiadomo, że ostatecznie do 31 października 2021 roku marka Tesco zniknie z Polski.
Nie wiadomo natomiast, jaki będzie los sklepów, których nie objęła umowa z Netto. Niektóre z takich placówek są remontowane i być może na miejsce Tesco powstaną inne sklepy.
Niestety, część byłych placówek Tesco zostanie zlikwidowana, co wiązać się będzie z koniecznością przeprowadzenia grupowych zwolnień. W przypadku przejęcia obiektów przez Netto, w niektórych lokalizacjach również doszło do optymalizacji zatrudnienia.
Wiadomo już co stanie się z świebodzińskim Tesco. Sklep nie został przejęty przez Netto, ani przez żadną inną spółkę, w związku z tym pracownicy stracą swoje miejsca pracy – zaplanowano zwolnienia grupowe.
Sytuacja w regionie
Nie wszystkie sklepy działające w okolicach Świebodzina i w całym województwie lubuskim spotkał ten sam los, co placówkę świebodzińską. Wiele sklepów obecnie będzie funkcjonować w sieci Netto. Tak jest między innymi z byłym Tesco w Kostrzynie, który działa pod szyldem Netto od połowy września br.
Podobnie będzie w przypadku sklepów w Zielonej Górze i Sulechowie, które po remoncie zostaną otworzone do końca 2021 roku. To nie wszystko. Od 2022 roku w sieci Netto będą działały byłe sklepy Tesco w Żaganiu, Gubinie czy w Międzyrzeczu.
W województwie lubuskim brytyjska sieć posiadała dziesięć sklepów. Dlaczego nie wszystkie placówki zostały sprzedane prowadzącej markę Netto – Salling Group?
Według przedstawicieli grupy – wynika to między innymi ze specyfiki samej działalności. Nie można zapominać, że sklepy Tesco, szczególnie hipermarkety, ale również mniejsze supermarkety, miały formułę bardziej złożoną niż Netto, które jest sklepem typu dyskontowego.