Muzyczny Świebodzin

Lato 2021 upływa w Świebodzinie w muzycznych klimatach. Zarówno w lipcu, jak i w sierpniu odbywa się wiele koncertów, których adresatami są wielbiciele muzyki klasycznej, pop, jazzu, rocka i bluesa.

14 sierpnia to szczególny dzień dla fanów tego ostatniego gatunku – właśnie dziś odbędzie się pierwsza edycja nowego festiwalu w Świebodzinie – to I Fosa Blues Festiwal. Każdy mieszkaniec Świebodzina i okolic wie skąd ta nazwa – tzw. Fosa Miejska to miejsce wielu muzycznych i artystycznych spotkań – koncertów, przedstawień, festiwali i innych wydarzeń.

Dzisiejsza impreza nie jest pierwszym spotkaniem z bluesem w Świebodzinie, ale pierwszym w formule festiwalu. W sobotę, w Fosie, wystąpią trzy zespoły. Sobotni wieczór „zagospodarują” w bluesowym stylu: Grid Time, Day After Day oraz Zdrowa Woda – a więc na fanów czeka prawdziwa bluesowa uczta, która smakuje szczególnie atrakcyjnie po miesiącach „zawieszenia” w organizowaniu koncertów na żywo.

Coraz więcej bluesa

Blues nadal cieszy się wielką popularnością, mogłoby się wydawać, że czasy największego „boomu” ma już za sobą, z drugiej jednak strony trzeba przyznać, że na całym świecie, w tym również w Polsce, ma wiernych fanów i to zarówno wśród starszego, jak i młodszego pokolenia.

Blues łączy pokolenia? Z pewnością! Jego świeża i pełna dynamiki energia potrafi integrować wszystkich, nawet tych, którzy wcześniej nie byli wielbicielami tego stylu. Koncerty na żywo mają swoją niepowtarzalną moc.

Pierwsza edycja każdego festiwalu to test dla organizatorów i publiczności. Jeśli I Fosa Festiwal w Świebodzinie okaże się sukcesem, już dziś można stwierdzić, z dużą dozą pewności, że impreza będzie cykliczna i już za rok spotkamy się na II Fosa Festiwalu, być może w bardziej rozbudowanej formule – wielodniowej.

Ponieważ koncerty bluesowe zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców Świebodzina i organizowane były w ostatnich latach coraz częściej – wiele wskazuje na to, że miasto stanie się kolejnym istotnym punktem na bluesowej mapie Polski.