Badania w kierunku SMA dla wszystkich noworodków

Nowy Szpital w Świebodzinie zapewnia swoim małym pacjentom możliwość wykonania istotnych badań w zakresie SMA (rdzeniowego zaniku mięśni). To poważna choroba genetyczna, w której przebiegu wielkie znaczenie ma jak najszybciej postawiona prawidłowa diagnoza.

Im szybciej takie badanie zostanie wykonane, tym większa szansa na zapewnienie małemu pacjentowi jak najdłuższej optymalnej sprawności.

Obecnie opcja szybkich badań jest już dostępna w Świebodzinie, dzięki przystąpieniu tutejszej placówki do programu badań przesiewowych nowonarodzonych dzieci w kierunku SMA.

Nowy Szpital w Świebodzinie dołączył do programu badań przesiewowych noworodków w kierunku SMA. Badania będą wykonywane w Nowym Szpitalu w Świebodzinie i skierowane na nie zostaną dzieci, które przyszły na świat w szpitalu, ale również w innych placówkach na terenie województwa lubuskiego.

Środki na program pochodzą z budżetu Ministerstwa Zdrowia.

Jak wygląda badanie?

Aby wykonać badanie w kierunku SMA nie jest potrzebne dodatkowe pobieranie krwi. Próbki „pochodzą” z krwi pobranej w ramach innych badań przesiewowych, które były wykonywane do tej pory. Po pobraniu materiału jest on następnie przekazywany do laboratorium w Instytucie Matki i Dziecka albo do laboratorium w Poznaniu.

Jeśli badanie da wynik negatywny – cała procedura zostanie zakończona, jeśli wynik będzie pozytywny, wówczas rodzice otrzymają stosowną informację i skierowanie do ośrodka, który specjalizuje się w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni.

W przypadku wystąpienia SMA najważniejsze jest jak najszybsze podjęcie nowoczesnych terapii, które dają obecnie wiele nadziei na leczenie i znaczną poprawę życia pacjenta zmagającego się z tą chorobą.

Do niedawna medycyna nie dysponowała tak skutecznymi metodami terapeutycznymi. Szybko wykonane badanie przesiewowe to szansa na dłuższe i szczęśliwsze życie osoby dotkniętej SMA.