Kilkugodzinne utrudnienia na autostradzie A2

Dziś w godzinach porannych doszło do poważnej kolizji na autostradzie A2 w okolicach Świebodzina. W zdarzeniu wzięło udział kilka pojazdów, w tym samochód typu TIR. Spowodowało to wielogodzinne, duże utrudnienia i blokadę drogi w kierunku Poznania.

Kolizja to właściwie seria zdarzeń drogowych, z których do pierwszego doszło 24 sierpnia 2021 r., ok. godziny 4 rano, w okolicach miejscowości Wilenko.

Jak poinformowała w swoim komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – samochód ciężarowy przewrócił się w wyniku wykonywania przez kierowcę manewru wymijania leżącego na boku pojazdu dostawczego marki Iveco. Do przewrócenia TIR-a doszło na pasie rozdziału.

Najcięższy z pojazdów biorących udział w kolizji spowodował największe utrudnienia na trasie, jednak nie był ani pierwszym, ani ostatnim, który ostatecznie przyczynił się do zablokowania tego odcinka autostrady A2. W leżący TIR uderzyły jeszcze dwa samochody osobowe. Wszyscy kierowcy byli trzeźwi.

Seria kolizji

Wypadek, do którego doszło we wczesnych godzinach porannych w okolicach Świebodzina jest jednym z tych, które powodują największe utrudnienia na autostradach. Wyłączenia pasów ruchu albo całkowite zablokowanie ruchu oznacza poważną dezorganizację normalnego trybu funkcjonowania takich dróg.

Trasa w kierunku do Poznania została zablokowana całkowicie, dość szybko udało się natomiast uruchomić ruch w kierunku granicy – pasem awaryjnym. Bieżący ruch na autostradzie był przywracany stopniowo, przez kilka godzin. Około godziny 9:00 możliwy był już ruch pasem awaryjnym w obie strony.

Ostatecznie w wypadku ucierpiały dwie osoby – kierowca samochodu ciężarowego oraz pasażerka jednego z samochodów osobowych.

Na razie nie stwierdzono jeszcze dlaczego kierowcy TIR-a nie udało się poprawnie wykonać manewru omijania leżącego samochodu Iveco, który uległ wypadkowi w wyniku problemów z oponą.