Zmiany czekają mieszkańców Świebodzina, gdyż społeczność ta otrzyma wkrótce osiem nowych mieszkań gminnych. Te obiekty, które zostaną skierowane do Społecznej Agencji Najmu (SAN), będą oferować przystępne opłaty za wynajem dla osób, które mają trudności finansowe. Wśród organizacji współpracujących nad tym projektem są Fundacja Habitat for Humanity Poland, UNHCR, Urząd Miasta Świebodzin oraz Świebodzińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Mają one zamiar uczynić SAN jednym z pierwszych tego typu przedsięwzięć w regionie.

Otwarcie tej agencji oddaje głos potrzebom społeczności. Jak wyjaśnia Tomasz Sielicki, burmistrz Świebodzina, celem jest dotarcie do tych mieszkańców, którzy nie zarabiają wystarczająco dużo, aby móc sobie pozwolić na wynajem mieszkania na rynku prywatnym lub w TBS, a jednocześnie zarabiają zbyt dużo na kwalifikowanie się do mieszkania socjalnego.

Projekt otrzymał finansowanie w wysokości 1,5 miliona złotych i z każdym dniem rośnie w siłę. Aktualnie trwa proces remontu ośmiu gminnych mieszkań, które mają zostać oddane do dyspozycji SAN jeszcze przed końcem tego roku.

Elżbieta Korek z Fundacji Habitat for Humanity Poland podkreśla ważność takich inicjatyw: „Posiadanie własnego miejsca do życia daje poczucie bezpieczeństwa i siły, które otwierają ogromne możliwości. Wierzymy, że nasze działania pokazują moc solidarności społecznej i dążenia do poprawy warunków życia ludzi. Cieszymy się, że niebawem pierwszych osiem rodzin będzie mogło cieszyć się własnym, odnowionym miejscem do życia”.