Estetyczne i ekologiczne

Mieszkańcy Świebodzina i goście miasta, którzy znajdą się niedaleko jego centrum (ul. Akacjowa), z pewnością zauważą zainstalowane tam niedawno tablice dla owadów. Są one nie tylko miłe dla oka i estetyczne, ale również, a może przede wszystkim – ekologiczne.

Wykonali je młodzi uczestnicy zajęć realizowanych przez Świetlicę Inicjatyw Twórczych w Świebodzinie.

Ich dzieło, które może teraz cieszyć zarówno ludzi, jak i… owady, związane jest z wcześniej podejmowanymi inicjatywami i realizowanymi projektami plastycznymi, mającymi na względzie aktywną edukację proekologiczną.

Tablice powstały w trakcie prowadzonych kilkanaście miesięcy temu warsztatów w Bibliotece Publicznej. Wówczas uruchomiono również program, w ramach którego w Świebodzinie pojawiły się popularne hotele dla owadów.

Po przeprowadzeniu warsztatów pozostały niewykorzystane przedmioty i materiały, w tym specjalne puszki, które teraz, po odpowiedniej modyfikacji, będą służyły owadom.

Solidna konstrukcja – atrakcyjny wygląd

Puszki zyskały stabilną podstawę i zupełnie nowy wygląd. Okazały się idealnym miejscem, do którego można zaprosić pożyteczne owady. Będą mogły w nich przebywać w różnych warunkach atmosferycznych.

W kolorowych puszkach-domkach znalazły się materiały, które są naturalne dla owadów, a więc: patyczki, trzcina czy szyszki – wiele więc wskazuje na to, że w tych idealnych warunkach będą gustować np. pszczoły czy trzmiele.

Tablice z puszkami-domkami pełnią wiele istotnych funkcji, oprócz tej najważniejszej, która dotyczy bezpośrednio samych ich małych, skrzydlatych mieszkańców.

Są one atrakcyjną formą edukacji ekologicznej, adresowanej do najmłodszych (choć nie tylko) mieszkańców miasta. Na tablicy znalazły się krótkie i treściwe hasła, które każdemu przypomną jak ważna w naszym życiu powinna być ekologia, czyli m.in. dbałość o naturalne zasoby, które często, niestety, niszczymy.

Zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne dla życia na naszej planecie są pszczoły? Zobacz, jak możesz im pomóc!