Potencjalne dofinansowanie dla województwa lubuskiego z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) może przyczynić się do progresu inwestycji w sektorze opieki zdrowotnej. Przygotowując się do nadchodzących konkursów inwestycyjnych, Komisja Zdrowia, Rodziny i Spraw Społecznych Sejmiku Województwa Lubuskiego zorganizowała spotkanie.
Dnia 6 września 2024 roku, Sebastian Ciemnoczołowski, pełniący funkcję wicemarszałka województwa lubuskiego, spotkał się w Świebodzinie w Lubuskim Centrum Ortopedii z liderami wszystkich regionalnych placówek zdrowotnych. Po tym spotkaniu, wicemarszałek wziął udział w obradach Komisji Zdrowia Sejmiku Województwa Lubuskiego. Spotkanie cieszyło się obecnością Tomasz Olesiaka, burmistrza Świebodzina oraz starosty Powiatu Świebodzińskiego – Zbigniewa Szumskiego.
Pierwsza część spotkania koncentrowała się na kwestiach finansowania usług medycznych dostarczanych przez szpitale lubuskie. Jak mówił wicemarszałek Ciemnoczołowski, dyrektorzy i prezesi placówek zdrowotnych zwrócili uwagę na niedostateczną kwotę finansowania usług oraz problematykę realizacji nadwykonań i czasu ich wykonania. Władze szpitali mogły liczyć na wsparcie ze strony dyrektor Marta Cal z Lubuskiego oddziału NFZ.
Marta Cal zauważyła, że w tym roku szpitale otrzymują środki finansowe za tzw. nadwykonania w obszarach nielimitowanych i onkologicznych. Jednak w budżecie nie ma już wolnych środków. Mimo to, dyrektor oddziału NFZ w Lubuskiem zadeklarowała, że po zakończeniu trzeciego kwartału, Fundusz dokona ponownego przeglądu swoich finansowych możliwości dotyczących nadwykonań za limitowane usługi medyczne.