Statystyki są bezlitosne. Od dziesięciu lat, rok po roku coraz mniej osób jest zameldowanych w Świebodzinie. Patrząc wstecz, w 2012 było 29 tysięcy mieszkańców. Obecnie to jedynie 27,5 tysiąca. Ta tendencja ma wiele przyczyn!

Z jednej strony winą za taki stan rzeczy można obarczyć niż demograficzny. Ze spadającą tendencją zmagają się właściwie wszystkie miasta i wsie, jednak te mniejsze mają zdecydowanie trudniej. Nie inaczej jest w Świebodzinie, gdzie młodych ludzi jest zwyczajnie mniej. Poza tym wyjeżdżają do sąsiednich większych miast za pracą, studiami czy możliwościami większego rozwoju.

Świebodzin to miejsce, gdzie życie jest spokojne i poukładane. Jednak perspektywy dla młodych, ciekawych świata nie do końca mogą odpowiadać współczesnym wymaganiom. Mieszkańcy, zapytani o tę tendencję demograficzną mówią wprost – jeżeli będą warunki, to i więcej dzieci będzie się rodzić. Postawienie na żłobki, przedszkola oraz opiekę lekarską na najwyższym poziomie, byłoby najlepszym krokiem w kierunku poprawy demograficznej Świebodzina.