Podczas swojego rządzenia, partia Prawo i Sprawiedliwość nie okazywała szczególnej troski o stan szpitali na terenie Lubuskiego – tak przynajmniej twierdzi Grzegorz Potęga, pełniący funkcję wicemarszałka. Według jego słów, region ten otrzymywał znacznie mniej funduszy z kasy centralnej niż pozostałe obszary kraju. Marek Cebula, który niedawno objął stanowisko wojewody lubuskiego, zapewnia jednak, że pod jego zarządem sytuacja w regionie ulegnie poprawie i będzie lepiej dbał o szpitale niż jego poprzednik z PiS.

5 lutego, w poniedziałek, politycy związani z Platformą Obywatelską zorganizowali konferencję prasową. W trakcie jej trwania ogłosili plany inwestycji mających pomóc w wyjściu z kryzysu w dziedzinie dziecięcej psychiatrii. Co ciekawe, po raz pierwszy od ośmiu lat, w tego typu spotkaniu uczestniczył także lubuski wojewoda. Do tej pory marszałek Lubuskiego nie mógł liczyć na wsparcie ze strony rządu.

Elżbieta Polak, posłanka PO, podkreśla, że mają kilka inicjatyw, które chcą wprowadzić w życie przy pomocy środków rządowych. Jak mówi, minister zdrowia wyraziła już na to zgodę. Plany obejmują duże inwestycje finansowane z budżetu, który wynosi 200 mld zł. To oznacza wzrost o 18,4% w porównaniu z poprzednimi latami, co pozwoli na lepsze finansowanie leczenia obywateli Polski. Pieniądze mają być przeznaczone między innymi na dziecięcą psychiatrię i onkologię oraz terapię rzadkich chorób – wylicza Polak.