Na wystawie, która ma na celu ukazać różnorodność tradycji Ziemi Świebodzińskiej, szczególny nacisk kładziony jest na silne powiązania tego obszaru z historią pogranicza śląsko-wielkopolskiego. Ekspozycja nie ogranicza się do jednego tematu, ale składa się z wielu różnorodnych zagadnień, które razem tworzą bogaty obraz historii regionu.

Pierwsze sekcje ekspozycji koncentrują się na przekrojowym przedstawieniu historii obszaru świebodzińskiego, począwszy od czasów prahistorycznych, aż po okres powojenny. Wystawa w pełni uwypukla rolę i znaczenie nowożytnych tradycji handlowych oraz rzemieślniczych, które rozwinęły się na tym terenie. Szczególne miejsce w tej części ekspozycji zajmują sukiennictwo i browarnictwo, będące ważnymi elementami dawnej gospodarki Świebodzina.

Dalszą część wystawy poświęcono powojennemu etapowi odbudowy miasta. Prezentowane są tam materiały dotyczące repatriantów przybyłych z tzw. „Kresów Wschodnich” oraz ludności napływowej z Wielkopolski i Polski Centralnej, które miały kluczowy wpływ na kształtowanie się nowego oblicza miasta po wojnie.

Wystawa uzupełniona jest o prezentację unikalnej kolekcji Muzeum, która w dużej mierze ma charakter lokalny. Znajdują się tam m.in. numizmaty, w tym skarby numizmatyczne datowane na XVI-XVII wiek oraz pieniądze zastępcze z XX wieku, a także starodruki kartograficzne głównie z terenu Śląska od XVI do XX wieku i różnego rodzaju militaria.