Niebezpieczny arsenał materiałów wybuchowych z II wojny światowej

Dzień 24 sierpnia 2021 r. zostanie na długo zapamiętany przez mieszkańców wsi Pszczew, w powiecie międzyrzeckim. Z powodu eksplozji materiałów wybuchowych śmierć poniósł młody mieszkaniec miejscowości. Wybuch strawił jeden budynek gospodarczy, na szczęście uszkodzeniom nie uległy budynki sąsiadujące z posesją, na której doszło do tragedii.

Jak się okazało po wybuchu, na miejscu znaleziono pokaźny arsenał pocisków i innych materiałów wybuchowych z czasów II wojny światowej. 22-latek, który zginął w eksplozji, był pasjonatem starych militariów i jak twierdzą mieszkańcy Pszczewa, kolekcjonował takie materiały od wielu lat.

Niestety, podobnie jak wielu innych poszukiwaczy i kolekcjonerów materiałów wybuchowych – za swoją pasję zapłacił najwyższą cenę. Wezwane na miejsce wypadku służby ratunkowe nie mogły nic zrobić. Jedyne, co  takiej sytuacji można uczynić, to ponownie zaapelować o zachowanie rozwagi i zaniechanie takich zainteresowań, które mogą być bardzo niebezpieczne, również dla osób trzecich.

Czy zagrożenie było większe?

Mieszkańcy Pszczewa zadają sobie pytanie, czy nie mogło dojść do jeszcze większej tragedii. Potencjalnie – wybuch pocisku – może spowodować zniszczenie nie tylko jednego budynku. Czy w związku z tym życie mogło stracić więcej osób?

Trudno wykluczyć taką możliwość, szczególnie, że młody entuzjasta materiałów wybuchowych z II wojny światowej miał ich naprawdę dużo. To nie był jeden pocisk, który eksplodował, prawdopodobnie w rękach kolekcjonera. Służby określają miejsce składowania pocisków i innych materiałów wybuchowych jako arsenał.

Materiały były składowane na obrzeżach wsi, mimo to, ich ilość była tak duża, że być może zasadnym jest pytanie, czy spowodowanie eksplozji, w której doszłoby do wybuchu całej „kolekcji”, nie okazałoby się dramatem dla całej miejscowości?

Jedno jest pewne – tragiczne wydarzenie powinno być przestrogą dla wszystkich osób, które są pochłonięte przez niebezpieczne hobby.