Z myślą o ochronie środowiska oraz zgodnie z rosnącym popytem ze strony kierowców, Autostrada Wielkopolska intensywnie pracuje nad rozbudową sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Na chwilę obecną, dziewięć takich punktów znajduje się na koncesjonowanym odcinku A2 pomiędzy Świeckiem a Koninem. Firma Polenergia ostatnio wdrożyła na Miejscu Obsługi Podróżnych (MOP) Chociszewo ultraszybkie ładowarki z mocą 400 kW, co czyni je najszybszymi tego typu urządzeniami w kraju. Ładowarki te są dodatkowo chłodzone cieczą. Jak zapewnia Autostrada Wielkopolska, prace nad projektem nie zakończą się na tym etapie – docelowo stacje ładowania mają być dostępne na każdym MOP na trasie pomiędzy Świeckiem a Koninem.

Uruchomienie ultraszybkich ładowarek na MOP Chociszewo jest jedynie początkiem inwestycji. Przewiduje się, że Polenergia zainstaluje podobne urządzenia w kolejnych ośmiu miejscach na koncesjonowanym odcinku A2. Ładowarki znajdą się w Chociszewie, Rogozińcu, Dopiewcu, Konarzewie, Targowej Górce, Chwałszycach, Skarboszewie oraz Lądku. Z kolei budową stacji ładowania na pozostałych MOP-ach (Koryta, Walewice, Wytomyśl, Kozielaski, Gozdowo oraz Sołeczno) zajmie się firma Allego B.V.

Interesującym faktem jest planowane wdrożenie stacji ładowania dedykowanych dla ciężarówek na terenie MOP Chociszewo oraz MOP Rogoziniec. To rzadko spotykane rozwiązanie w Polsce. Dla samochodów osobowych dostępne będą ultraszybkie ładowarki, które pozwolą na pełne naładowanie baterii w ciągu kilkunastu minut. Firma podkreśla również, że zasilające stacje energia elektryczna pochodzi ze standardu Energia 2051 i jest generowana z odnawialnych źródeł należących do Grupy Polenergia. Dodatkowo, w czasie godzin szczytowej nadprodukcji energii elektrycznej z OZE, Polenergia eMobility planuje oferować znaczne obniżki cen dla korzystających ze stacji ładowania.