Rozmowy w sprawie ważnej dla miasta inwestycji

Budynek dworca PKP w Świebodzinie od lat wymaga generalnego remontu. Jest to obiekt zabytkowy, podobnie jak kilka innych dworców na terenie województwa lubuskiego. Plany kompleksowego remontu i modernizacji dworca w Świebodzinie mają być zrealizowane w ramach programu inwestycji drogowych.

Zamiarem inwestorów jest stworzenie nowoczesnego dworca, z zachowaniem wszystkich elementów zabytkowej architektury i dbałością o detale. Budynek dworca w Świebodzinie ma być wielofunkcyjny. Na parterze mają się znaleźć pomieszczenia typowe dla dworców kolejowych, takie jak poczekalnia, kasy biletowe i przestrzeń sanitarna. Mają też być zamontowane nowoczesne tablice informacyjne i rozkłady jazdy.

Piętro budynku będzie zarządzane przez samorząd Świebodzina, który chce tam urządzić m.in. bibliotekę multimedialną oraz sale, w których będą realizowane różne zadania na rzecz społeczności lokalnej.

Kiedy odnowiony dworzec zostanie oddany do użytku?

Budynek dworca w Świebodzinie ma być przyjazny dla wszystkich, a więc również dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich. W ramach remontu mają zostać zlikwidowane wszelkie bariery architektoniczne, które mogłyby utrudnić poruszanie się osobom niepełnosprawnym.

Budynek ma także spełniać założenia energooszczędności. Zostanie odpowiednio ocieplony, wyposażony w nowoczesną stolarkę okienną i drzwi, a także w oszczędnościowe oświetlenie typu led. Zaplanowano także nową iluminację budynku, który będzie się prezentował atrakcyjnie również w nocy.

Remont ma się zakończyć w przyszłym roku. Niestety, nie wszystkie plany udało się zrealizować zgodnie z wcześniejszymi założeniami. Wybrany już wykonawca nie spełnił oczekiwań inwestorów, w związku z tym zdecydowano o rozpisaniu nowego przetargu. Podczas marcowego spotkania przedstawicieli wszystkich instytucji związanych z inwestycją ustalono nowy termin przeprowadzenia przetargu. Zostanie on ogłoszony w najbliższych dniach.

Nie wszystkie zabytkowe dworce mają tyle „szczęścia”, co dworzec w Świebodzinie – na co wskazuje przypadek dworca w Częstochowie, który zostanie wyburzony, mimo sprzeciwu wielu środowisk.